Rok szkolny 2016/17

Świąteczna Zbiórka Żywności

W dniach 25-26 listopada odbyła się ogólnopolska akcja Świąteczna Zbiórka Żywności. Wolontariusze z Gimnazjum nr 2 zbierali produkty spożywcze w sklepie Kaufland. Zebrana żywność trafiła do podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Skarżysku-Kamiennej.

I TY MOŻESZ ZOSTAĆ ŚW. MIKOŁAJEM!

6 grudnia zakończyliśmy akcję „I Ty możesz zostać św. Mikołajem!”. Uczniowie Gimnazjum nr 2 zbierali słodycze, zabawki, książeczki, puzzle, które zostały przekazane  niepełnosprawnym dzieciom ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2.

“Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie, ponieważ wszelkie dobro, które dajemy, zatacza koło i wraca do nas.”

 

Rok szkolny 2015/16

Wojewódzki etap Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia w Kielcach

Uczennica naszej szkoły Katarzyna Bogusiewicz zajęła II miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Promocji Zdrowego Stylu Życia. Konkurs odbył się 18 marca 2016 r. w Wojewódzkiej Stacji Epidemiologicznej w Kielcach. Na wynik składała się ocena udokumentowanej aktywności na polu promocji zdrowia oraz wynik składający się z 40 pytań testu. Konkurs obejmował wiadomości z biologii, fizjologii człowieka, chemii, biochemii, dietetyki, historii Czerwonego Krzyża oraz umiejętności w zakresie pierwszej pomocy. Gratulujemy.

Zbiórka żywności

W dniach 11 - 12.03.2016r w sklepach Lewiatan, Tesco i Kaufland odbyła się przedświąteczna zbiórka żywności. Młodzież z naszej szkoły pomagała w zbiórce artykułów spożywczych dla Bractwa Bożego Miłosierdzia, Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego, Zespołu Placówek Wychowawczych. Opiekę nad młodzieżą sprawowali nauczyciele Teresa Bień, Anna Chojnacka i Iwona Bogusiewicz.

„Tak, pomagam”

W dniach 04-05.03. 2016r. młodzież z naszej szkoły brała udział w ogólnopolskiej zbiórce żywności „Tak pomagam” . Została ona zorganizowana w sklepach Tesco i Lewiatan a patronat nad nią objął PCK i Caritas Polska. Akcja była bardzo dobrze przygotowana. W sklepach znalazły się dużych rozmiarów plakaty, a każdy wolontariusz został zaopatrzony w czytelny identyfikator. Znaczna część robiących zakupy nie przechodziła obojętnie obok wielkich koszy i stojących przy nich ofiarnie młodych ludzi. Dzięki tej akcji do najuboższych trafią najpotrzebniejsze artykuły żywnościowe.                          

Żyj zdrowo - spotkanie z przedszkolakami

23 lutego 2016 roku uczennica naszej szkoły Katarzyna Bogusiewicz w Przedszkolu nr 4 przeprowadziła warsztaty. Zajęcia związane były z Ogólnopolską Promocją Zdrowego Stylu Życia. Celem tego spotkania było zachęcenie przedszkolaków do częstego spożywania owoców i warzyw. W formie zabawy dzieci smakując i dotykając rozróżniały, jaki to owoc, warzywo. Przekazywała dzieciom, jak ważne jest dbanie o higienę, a przed spożyciem mycie produktów. Patronat nad warsztatami sprawował PCK.

 

Działalność PCK i Wolontariatu

W I semestrze roku 2015/16 odbyły się następujące działania:

 1. 25-26.09.2015- Ogólnopolska zbiórka żywności ,,Podziel się posiłkiem”. Wolontariusze zbierali żywność w sklepach:,,Lewiatan i Tesco”.
  Zebrane przez młodzież produkty zostały przekazane do Zespołu Placówek Specjalnych i Domu Miłosierdzia.
 2. 3 i 7.10.2015- zbiórka żywności na dofinansowanie dzieci w szkołach w ramach Kampanii Walki z Głodem - uliczna kwesta PCK. Młodzież naszego gimnazjum zebrała 1120 złotych.
 3. 17.11.2015 - Ogólnopolska Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia -etap szkolny. Trzy osoby zakwalifikowały się do etapu rejonowego.
 4. 11.12.2015 - etap rejonowy Ogólnopolskiej Olimpiady Zdrowego Stylu Życia.

I miejsce zajęła Katarzyna Bogusiewicz klasa 2b-zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego.

II miejsce zajęła Maria Leszczyńska klasa 2b

      5.   27-28.11- Czerwonokrzyska Gwiazdka PCK- zbiórka żywności w Tesco

 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

W imieniu wolontariszy Wielkiej Orkiestry Światecznej Pomocy pięknie dziękujemy wszystkim, którzy przyłaczyli się do tej akcji. 

W ciagu dwóch dni udało nam się zebrać kwote 187,56 zł, która przekazaliśmy liderowi akcji w naszym miescie. Jeszcze raz bardzo dziękujemy za wielkie i szczodre serca!

Podsumowanie akcji Góra Grosza

Zakończyła się trwająca od listopada zbiórka pieniedzy przeprowadzona w ramach XVI edycji "Góry grosza". Wolontariuszom naszej szkoły udało sie zebrać ponad 15 kilogramów groszy. Dziękujemy wszystkim za pomoc - szczególnie w liczeniu pieniędzy!

Praca w wolontariacie

Wolontariuszki z klasy 3C, Gimnazjum nr 2 w Skarżysku - Kamiennej: Ania Mamla, Kamila Piętak, Sandra Mazinowić, Angelika Jęcek, na czele z panią Anią Chojnacką  to niezawodna ekipa wolontariuszy, która wspomaga osoby z autyzmem i niepełnosprawnością intelektualną. Uczniowie asystują podczas zajęć Treningu Umiejętności Społecznych, Klubu Wiewiórka grupy III wychowawczej w Specjalnym Ośrodku Nr 2 przy ul. Spacerowej 31. Zajęcia mają na celu kształtowanie nowych umiejętności, podnoszenie wiary w siebie, wspieranie. Odbywają się one w każdą środę, od godz. 16 do 17.

            Dobrze, że możemy liczyć na Was. Dziękujemy i zapraszamy.      

Zofia Maciałczyk

Pomagamy potrzebującym

Okres przedświateczny sprzyja chęci pomagania ludziom będącym w potrzebie. W tym okresie chętniej bierzemy udział w akcjach charytatywnych oranizowanych przez różne stowarzyszenia i fundacje. Zawsze satysfakcję sprawia nam fakt, że zebrane podczas tych zbiórek rzeczy trafiają do potrzebujących. Dlatego też z przyjemnościa przystapiliśmy do akcji zbierania słodyczy dla dzieci niepełnosprawnych z tereny naszego miasta.

Współpraca z Sursum corda

Z satysfakcja donosimy, że po raz kolejny sukcesem zakończyła się akcja mająca na celu pozyskanie pieniedzy dla dzieci pozostajacych pod opieka stowarzyszenia Sursum cordaczyli w "W góre serca". Wolontariusze rozprowadzający wśród społeczności szkolnej kartki świateczne zebrali ponad 100 złotych, Pieniądze zostały przesłane na konto stowarzyszenia

ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI

W dniach 25 – 26 września uczniowie Gimnazjum nr 2 uczestniczyli w zbiórce żywności. Wolontariusze zbierali dary w Kauflandzie, Tesco i Lewiatanie. Koordynatorkami zbiórki były panie: Anna Chojnacka, Iwona Bogusiewicz i Teresa Bień.

Rok Szkolny 2014/15

Realizujemy się najpełniej, jeśli potrafimy żyć dla innych


Motto ks. Jana Twardowskiego

 

Z przyjemnością informujemy, że PATRYCJA OCIAS uczennica klasy 3d uzyskała tytuł


WOLONTARIUSZA ROKU 2014
W POWIECIE SKARŻYSKIM.

 

Patrycja to osoba niezwykle skromna, ciepła obdarzona wrażliwością na potrzeby innych, dostrzegająca wokół siebie tych, którzy potrzebują pomocy.

Nasza wolontariuszka brała udział w licznych akcjach organizowanych przez różne instytucje, a także wraz z przyjaciółmi podejmuje inicjatywy mające na celu pomoc najbardziej potrzebującym.

Patrycja jest wsparciem dla innych, stara się być dobrym człowiekiem
z sercem otwartym na świat i ludzkość.

Jest po prostu … CZŁOWIEKIEM!!!

DZIAŁALNOŚĆ SEKCJI WOLONTARIATU

 

W ramach współpracy z Centrum Wolontariatu, grupa wolontariuszy przeszła szkolenie pt. „Dlaczego warto być wolontariuszem”, które odbyło się
w październiku w Centrum Wolontariatu.

Celem tego szkolenia było przygotowanie uczestników do wolontariatu
w formie stałej. Efektem tegorocznego szkolenia było zaangażowanie się grupy wolontariuszy w realizację projektu „Chcę pomagać” i „Starszy brat, starsza siostra”.

 

WOLONTARIUSZE uczestniczyli w następujących akcjach:

 • ogólnopolska zbiórka żywności „Podziel się posiłkiem” - w dniach 3-4 października 2014 r.
 • W grudniu natomiast odbyła się świąteczna zbiórka żywności - w dniach 28-29 listopada 2014 r.

 

Rok szkolny 2013/14

ZAKOŃCZENIE AKCJI SZKOŁA Z ŻONKILEM

Nasza szkoła po raz drugi przystąpiła do ogólnopolskiej kampanii "POLA NADZIEI". Jej celem jest niesienie pomocy i wsparcia ludziom cierpiącym na choroby terminalne oraz uwrażliwienie młodzieży na potrzeby osób chorych. W październiku wolontariuszki posadziły na klombie w kształcie serca ok. 150 cebulek żonkili, które zostały przekazane szkole przez Towarzystwo Przyjaciół Chorych w Skarżysku - inicjatora tej akcji na terenie naszego miasta. Żonkile są międzynarodowym symbolem nadziei. Mają przypominać o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki. Od jesieni, aż do wiosny wolontariuszki doglądały posadzonych żonkili. Następnie ścięły je. W dniach 2 - 4 kwietnia 2014 roku wręczały je rodzicom, nauczycielom i mieszkańcom miasta  oraz koleżankom i kolegom, którzy do puszki wrzucali pieniądze. Puszka wraz zawartością (227,39 zł) powędrowała do Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Chorych w Skarżysku, gdzie pieniążki zostały przeliczone i przekazane na szczytny cel. Nad całą akcją czuwała pani Agnieszka Dąda.

 

ROK SZKOLNY 2012/13

AKCJE WOLNTARIATU I PCK

AKCJI „POLA NADZIEI”.

W tym roku przystąpiliśmy do akcji Pola Nadziei. Jest to międzynarodowy program, którego celem jest pozyskiwanie pieniędzy na rzecz hospicjów oraz pomoc ludziom terminalnie chorym. Solidaryzując się z chorymi dosadzaliśmy jesienią żonkile - kwiaty, symbolizujące nadzieję.

SPRZĄTANIE GROBÓW.

W październiku udaliśmy się jak co roku na Cmentarz. Porządkowaliśmy tam groby ŻOŁNIERZY WALCZĄCYCH O WOLNĄ POLSKĘ.

KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY.

W grudniu odbył się kiermasz. Uczniowie sprzedawali głownie swoje prace, między innymi aniołki, szopki, bombki. Rodzice naszych uczniów chętnie kupowali, wspierając w ten sposób uczniów naszej szkoły będących
w potrzebie.

AKCJA „DZIECI-DZIECIOM”.

W tym roku przystąpiliśmy do akcji „Dzieci-Dzieciom”. Akcję polega na zbieraniu przyborów szkolnych, zabawek, a także żywności o długim terminie wazności. To wszystko i o wiele więcej mogliśmy podarować podopiecznum PCK. Na każdy dar serca czekają dzieciaki w różnym wieku - od iemowlaka do gimnazjalisty.

 

WOLONTARIAT W GIMNAZJUM NR 2

 

W pierwszym semestrze praca przebiegała następująco.

W tym semestrze w działalności sekcji zaangażowali się uczniowie klas 3a i 3c oraz pojedyncze osoby z klasy 3d.

Wrzesień - rozpoczęcie roku wolontariatu:

- nabór nowych wolontariuszy

- szkolenia przeprowadzone we współpracy z Centrum Wolontariatu

- dlaczego warto być wolontariuszem,

AKCJE NA TERENIE SZKOŁY

udział w projekcie:

- „Chcę pomagać”,

- „Starszy brat, starsza siostra”.

AKCJE WE WSPÓŁPRACY Z CENTRUM WOLONTARIATU

 1. Zbiórka żywności w ramach akcji „Podziel się posiłkiem”
 2. Świąteczna zbiórka żywności
 3. Udział 17 grudnia 2012r. w obchodach Dnia Wolontariusza