Ta Polska się zaczęła....

Pod takim hasłem rozpoczęły się w szkole obchody 1050. rocznicy przyjęcia przez Polskę chrztu. Mając świadomość tych wydarzeń, społecznosc szkolna we współpracy z parafią Najwietszego serca Jezusowego przygotowała szereg przedsiewzięć zwiazanych z ta rocznicą. Podsumowanie wydarzeń związanych z obchodami nastąpi w czerwcu. Pomysłodawczyniami projektu są panie Małgorzata Pisarek i Małgorzata Malik. Projekt realizowany jest we współpracy z p. Joanną Karlikowską - Mańko, p. Małgorzata Skuzą, p. Przemysławem Żmijewskim i p. Wiktorem Gellerem.

 

Szczegółowy harmonogram działań przedstawia się następująco:

„Tak Polska się zaczęła”

Harmonogram działań

 

  1. Styczeń 2016 – zapoznanie młodzieży i grona pedagogicznego z tematyką i planem realizacji projektu
  2. Styczeń/marzec – ogłoszenie konkursu plastycznego oraz konkursu dotyczącego wiedzy na temat chrztu Polski (konsultacje i przygotowania uczniów do obu konkursów)
  3. Luty /marzec – przygotowanie uczniów do sesji naukowej związanej z tematem 1050 - lecia chrztu Polski
  4. Styczeń / kwiecień – przygotowanie uczniów do programu artystycznego
  5. 21 Kwiecień – szkolna sesja naukowa
  6. 26 kwiecień – okolicznościowa msza Święta oraz prezentacja programu artystycznego
  7. 8 maja – program artystyczny dla parafian w kościele NSJ
  8. Czerwiec – podsumowanie działań podjętych w związku z projektem oraz konkurs „Polska 3 Bolesławów”
  9. Pisemne sprawozdanie z realizacji projektu

Sesja popularno - naukowa

W czwartek w siedzibie naszej szkoły odbyła się sesja naukowa połączona z konkursem plastycznym pod hasłem

"Mieszko i Dobrawa parą tysiąclecia".

Spotkanie rozpoczęła prezentacja multimedialna a potem uczniowie naszej szkoły zaprezentowali przygotowane przez siebie referaty.

Jako pierwsza wystąpiła uczennica klasy 2b Martyna Dulęba i przedstawiła stanowisko dziejopisarzy i uczonych w kwestii przyjęcia chrztu przez Mieszka.

Damian Żemło uczeń klasy 2b mówił o tym, że wprowadzenie chrześcijaństwa wiązało się z tworzeniem nowych struktur administracyjnych

Wraz z wprowadzeniem chrześcijaństwa, zaczęła się rozwijać nauka. Początkowo do grona ludzi wykształconych należeli głównie duchowni i to oni podjęli trud tworzenia placówek oświatowych na terenie Polski. Informacje na ten temat przedstawił uczeń klasy 2b Jacek Witek.

 Ciekawostki związane z przyjęciem chrztu zaprezentowała ponownie Martyna Dulęba.

Cenne uwagi dotyczące roli kobiet w średniowieczu przedstawiła zgromadzonym pani Małgorzata Pisarek.

Na zakończenie krótkiego podsumowania dokonała uczennica klasy 2b - Natalia Madejska.

Spotkanie zakończono  piosenką "Mieszko, Mieszko".

We wtorek w kościele parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Skarżysku-Kamiennej uczniowie naszej szkoły, realizujący projekt "Tak Polska się zaczęła -1050. rocznica przyjęcia chrztu" przedstawili program artystyczny nawiązujący do wydarzeń związanych z chrztem Polski.

 

Na początku przedstawiono prezentację multimedialną - później publiczność wysłuchała chorału gregoriańskiego ,,Tempore Advenyu" w wykonaniu chóru szkolnego oraz instrumentalną wersje utworu "Breve regnum". Z kolei Krystian Szczygieł zaśpiewał najstarszą utrwaloną polską pieśń religijną "Bogurodzicę". Zaprezentowano również scenę chrztu Polski. W programie artystycznym znalazły się utwory ,,Gaude Mater Polonia" (Raduj się Matko Polska), "Elegia o latach minionych" (w wykonaniu Oli Jeziorskiej i Kacpra Palkowskiego), a także "Kołysankę Piastowską", którą zaśpiewała Natalia Depo- akompaniowali jej : Dominik Żak, Kornelia Salwerowicz i Kamila Kwiatkowska. Na zakończenie usłyszeliśmy hymn "Gdzie chrzest, tam nadzieja", który został skomponowany do słów Heleny Abbe i Leopolda Twardowskiego specjalnie na jubileusz 1050 lecia chrztu Polski. Film z konceru TUTAJ