Wycieczki i rajdy szkolne.

Wycieczka do Mesko

Dnia 6 czerwca 2014r. uczniowie naszej szkoły udali się na wycieczkę do Zakładów Metalowych „Mesko”.

Zakłady Metalowe „Mesko”, czyli dawna Państwowa Fabryka Amunicji to zakład, dzięki któremu miasto rozwinęło niegdyś swoje skrzydła. Rok 2014 jest rokiem obchodów 90-lecia istnienia Firmy MESKO S.A., dlatego też zorganizowany został dzień otwarty, z którego skorzystali uczniowie klasy 3a i 3c, mogąc wejść na teren zakładu (przez 90 lat zamkniętego dla postronnych osób) i zapoznać się historią firmy oraz podejrzeć jak pracują tam ludzie przy produkcji amunicji.

MESKO S.A.  powstała w 1924 roku jako Państwowa Fabryka Amunicji w Skarżysku-Kamiennej. W tym też roku zostały wybudowane pierwsze budynki produkcyjne. Ich lokalizacja nie była całkiem przypadkowa - zadecydowały o niej czynniki strategiczne, tj. odległość od granic oraz łatwość maskowania, a także  doskonałe położenie komunikacyjne. Unikatem na skalę światową była jednoczesna budowa z halami produkcyjnymi - infrastruktury socjalnej. Powstały dla robotników i kadry kierowniczej osiedla mieszkaniowe o wysokim standardzie, szkoła, przedszkole, ośrodek zdrowia. W okresie międzywojennym była to jedna z największych fabryk zbrojeniowych w tej części Europy. W czasie II Wojny Światowej  Państwową Fabrykę Amunicji przejął koncern HASAG (Hugo Schneider A.G.) z siedzibą w Lipsku oraz firma Roechling.  Po zakończeniu II wojny światowej pracownicy przedsiębiorstwa dzięki własnej inicjatywie odzyskali i wyremontowali większość wywiezionych przez Niemców maszyn i urządzeń i wznowili działalność produkcyjną . Lata powojenne poszerzyły profil produkcji, poza produkcją wojskową  wytwarzano  wyroby zgodnie z zapotrzebowaniem rynku krajowego i  zagranicznego: (tokarki, krosna, rowery, lampy oświetleniowe, artykuły gospodarstwa domowego – wieloczynnościowe roboty kuchenne, sokowirówki, maszynki do mięsa; kosiarki konne i przydomowe, rożna ogrodowe). Dziś głównym zadaniem firmy jest dostarczanie dla Sił Zbrojnych RP wysokiej jakości amunicji i rakiet. Obecnie znak MESKO jest gwarancją najwyższej jakości.

Pobyt na terenie zakładów metalowych był dla uczniów lekcją historii - podczas, której zapoznali się z dziejami firmy, która nie przestała istnieć nawet w czasie okupacji, lekcją zawodoznawstwa i przedsiębiorczości.

Imię jego Zorro

Piątkowa wycieczka do Warszawy, obfitowała w wiele atrakcji. Uczniowie naszego gimnazjum mieli okazję wdrapać się na trybuny Stadionu Narodowego, zrobić zakupy na Warszawskich Targach Książki, a wreszcie śledzić przygody dzielnego Zorro, walczącego o sprawiedliwość przy akompaniamencie cygańskich rytmów.

Pierwszym przystankiem w stolicy był słynny Stadion Narodowy. Z zewnątrz budynek nie robił może oszałamiającego wrażenia, ale uczniowie mogli zwiedzić go także od środka - zostali poprowadzeni na taras widokowy i mieli możliwość wspięcia się na samą górę trybun (dla osób z lękiem wysokości przedsięwzięcie mocno niewskazane!). Boisko okazało się nieco większe niż na ekranie telewizora: trzeba przyznać, że piłkarze muszą nieźle się po nim nabiegać.

Na Stadionie odbywały się także Targi Książki. Na stoiskach można było po promocyjnych cenach nabyć książki, zarówno nowe jak i używane, zaopatrzyć się w komiksy, dokupić brakujące tomiki mangi czy wybrać sobie koszulkę.

Najważniejszym punktem programu był jednak musical odbywający się w Teatrze Komedia. Spektakl "Zorro" rozpoczął się o dziewiętnastej i przez niemal trzy godziny widzowie obserwowali Cyganów tańczących w barwnych strojach oraz słuchali utworów wykonywanych przez utalentowanych artystów. Sama historia jest dość prosta, żeby nie powiedzieć "naiwna" - konflikt dwóch braci, dobrego i złego, zmagających się o schedę po ojcu i miłość pięknej kobiety. Urok musicalu tkwi jednak w choreografii, kostiumach, efektach, dowcipnych dialogach, melodiach wpadających w ucho oraz tak wyrazistych postaciach jak energiczna Cyganka Inez i niezdarny sierżant Garcia. Artyści zostali nagrodzeni owacjami na stojąco, nikt nie był rozczarowany, a uczniowie z wielkim entuzjazmem prosili ich później o autografy i wspólne zdjęcia. Aktorzy nie mieli szans odmówić ;)

Super wycieczka

Rajd Intergracyjny klasy 1c

Rajd integracyjny uczniów klasy 1c, który odbył się 13 września 2013 r. pod opieka p. Zofii Glinki i Teresy Krupy. Uczniowie zwiedzali okolice Rejowa, piekli kiełbaski i brali udział w różnych grach zespołowych.